Czym jest audyt energetyczny?
Audyt energetyczny to proces polegający na analizie zużycia energii przez daną nieruchomość, instalację czy proces produkcyjny. Celem audytu jest zidentyfikowanie możliwości oszczędzania energii, co pozwala na redukcję kosztów oraz ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Audyt składa się z oceny stanu technicznego, analizy funkcjonowania urządzeń i systemów energetycznych oraz sporządzenia raportu zalecającego konkretne działania naprawcze i modernizacyjne.
Realizując audyty energetyczne https://www.twoj-audyt.pl/, możemy przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej i do ochrony środowiska. Taka analiza to element niezbędny do pozyskania dotacji na termomodernizację budynków. Jakie przepisy regulują jednak ten proces w Polsce?
Przepisy prawne dotyczące audytu energetycznego
Podstawowe uregulowania prawne dotyczące przeprowadzania audytów energetycznych w Polsce znajdują się w Ustawie o efektywności energetycznej. Zgodnie z nią, audyty energetyczne mają na celu określenie i kwantyfikację możliwości oszczędzania energii, a następnie zawarcie wniosków w raporcie.
Ponadto, rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie audytu energetycznego, certyfikatu energetycznego oraz sposobu obliczania zużycia energii pierwotnej, określa szczegółowo wymogi jakim muszą odpowiadać osoby przeprowadzające audyty energetyczne, forma i treść raportu z audytu energetycznego, a także sposób obliczania wskaźników charakteryzujących zużycie energii.
Jak wygląda procedura audytu energetycznego?
Zgodnie z przepisami prawa, audyt energetyczny składa się z wielu etapów. Audytorzy z https://www.twoj-audyt.pl/ przeprowadzają wstępną analizę dokumentacji, następnie przeprowadzają wizję w terenie, pomiarów i analiz. Na koniec tworzą raport z audytu energetycznego, który zawiera diagnozę, rekomendacje i prognozy dotyczące możliwości oszczędzania energii.
Ważne jest również, że wykonywanie audytu energetycznego wymaga odpowiednich uprawnień. Audytor energetyczny musi posiadać uprawnienia do wykonywania audytów energetycznych, które są wydawane przez Ministra Gospodarki na podstawie ukończonych kursów oraz zdanego egzaminu.
Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego
Zgodnie z prawem, obowiązek przeprowadzania audytów energetycznych dotyczy przedsiębiorstw o dużym zużyciu energii, czyli takich, które zużywają rocznie więcej niż 50 GJ energii. Wyjątkiem są mikroprzedsiębiorstwa, które mają prawo, ale nie obowiązek przeprowadzania audytów.
Obowiązek ten dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek sektora finansów publicznych, które wykonują zadania z zakresu administrowania nieruchomościami. Audyt energetyczny muszą przeprowadzić także podmioty korzystające z dotacji krajowych lub unijnych na cele związane z energetyką.
Zalety przeprowadzenia audytu energetycznego
Przeprowadzenie audytu energetycznego przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala na zidentyfikowanie miejsca, w którym najwięcej energii jest marnowane, a następnie wprowadzenie efektywnych rozwiązań prowadzących do oszczędności. Dzięki audytowi energetycznemu można również skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań na prace modernizacyjne.
Podstawowym celem audytu energetycznego jest minimalizacja kosztów związanych z zużyciem energii elektrycznej, ciepłej i chłodniczej oraz gazu. Jest to szczególnie istotne w przypadku przedsiębiorstw, dla których koszty energii stanowią znaczący procent kosztów operacyjnych.